Je čas aktualizovat svůj prohlížeč!

Verze Vašeho prohlížeče je příliš stará a není podporována tímto webem. To může mít za následek chybné znázornění obsahu.

Proč byste měli aktualizovat:
 • Webové stránky se načítají rychleji
 • Webové stránky jsou zobrazeny správně a lépe
 • Webové stránky si prohlížíte bezpečnější a jsou lépe chráněny před útoky typu Phishing-Angriffe

Tu sa Vášmu psovi bude dariť naozaj dobre.

Zodpovední majitelia psov sa nám stále pdávajú otázky, ktoré sme pre Vás zhromaždili a zodpovedali. Zistite aj Vy, čo urobí Vášho psa zdravým a šťastným - od výživy až po starostlivosť. Môžete využiť aj naše ďaľšie ponuky pre Vás: môžeme Vám poradiť individuálne, alebo sa obráťte na náš Happy Dog servis servisný tím. Vitajte medzi milovníkmi psov!
 

Domestikácia a jej následky na chov a výživu psov.

Psi (Canidae) sú, rovnako ako ich dávni predkovia vlci, majoritní mäsožravci (Carnivora). Aj keď v priebehu vyše 10.000 rokov trvajúcej domestikácie niektoré exteriérové vlastnosti psov doznaly veľké zmeny, ich základné fyziologické vlastnosti, najmä tráviacich orgánov, zostaly takmer nezmenené. Pritom pojem Carnivora čiže „mäsožravec“ úplne nevystihuje skutočný stav. Výživa psov sa mnohokrát nezakladá na príjme výhradne živočíšnej potravy, ako je tomu napríklad u mačiek (Felidae), tiež patriacich k radu mäsožravcov. Mäsožravci však nežerú iba čisté mäso, ale celé živočíšne telo. Tento poznatok má však podstatný význam. Týmto spôsobom obživy má lovec (šelma) k dispozícii všetky životne dôležité látky, ako minerálie zo skeletu a krvi, vitamíny a enzýmy z črevného obsahu a vnútorností, esenciálne aminokyseliny z telesného tuku a napokon aj balastné látky. Všetky tieto životne dôležité látky v čistej svalovine nie sú obsiahnuté, alebo len v nepatrnej miere.

Dôležitá je aj tá skutočnosť, že vďaka špecifickému spôsobu trávenia a vyhranenému príjmu travín a bylín, bohatých na vitamíny a stopové prvky, boli bylinožravci pre mäsožravcov vždy tým najvhodnejším zdrojom životne dôležitých a zdraviu prospešných zložiek výživy. Pritom sa psovité šelmy celkom prirodzene, podľa momentálnej ponuky a potreby, živia aj rastlinnou potravou v podobe plodov, tráv, byliniek, korienkov a lístkov. Týmto spôsobom výživy bol vlk schopný zúžitkovať rôzné druhy potravy a mal tak k dispozícii širokú paletu živín.

Aj náš pes domáci má rovnaké schopnosti. Túto širokú potravinovú paletu preukázali svojim trusom zdivočelí druhovo príbuzní. V počiatočnej fáze domestikácie mal pes ešte možnosť živiť sa približne „prirodzene“ a ako relatívne samostatný sprievodca človeka si vtedy mohol svoju potravu ľubovolne dopĺňať. Z dôvodov stále užšieho spolužitia s človekom v jeho domácnosti, a pri „kamarátskom“ zaopatrení človekom, ktoré pes postupne prijal, začal byť živený dosť jednostranne. Pes sa v procese domestikácie postupne prispôsobil zmenenej skladbe potravy a získal schopnosť vo zvýšenej miere tráviť rastlinnú časť svojej potravy. Dnes je z vedeckých štúdií známe, že schopnosť psa tráviť škrob je 7 krát vyššia ako u vlka. Preto dnešný pes domáci dokáže stráviť určitý podiel uhľohydrátov (sacharidov) v krmive.
Avšak nevhodné kŕmenie, spôsobené nevedomosťou človeka a k tomu ešte druhu nezodpovedajúce držanie (chov) psa, kedy sa s ním v najlepšej viere zaobchádza ako s rodinným príslušníkom, sa dnes prejavuje v drastických klinických obrazoch rôznych civilizačných chorôb: ochorenia kostry, poruchy trávenia, obezita, choroby srdca, ochorenia kože, alergie, atď.

K týmto faktorom ešte pribúda stále sa zhoršujúce ochudobnenie poľnohospodárskych produktov o životne dôležité biologicky účinné látky a stopové prvky v dôsledku stále intenzívnejšieho hospodárenia na ornej pôde a tým aj stále sa zhoršujúce ochudobnenie pôdy. To má za následok kvalitatívne a kvantitatívne zmeny prirodzeného obsahu živín v surovinách a teda aj v komerčne vyrábaných krmivách.
Po oživení vedeckého záujmu o výživu psov pribúdaly nové poznatky o potravných nárokoch, tráviacicch procesoch a výkonnosti látkovej výmeny. Ukazujú nám, že je možné psom zaistiť vhodnú výživu, zodpovedajúcu ich prirodzeným nárokom v rôznych etapách života, pri rôznom využití a proi rôznych životných štýloch.
Rovnako ako predtým, aj dnes je celkom zrejmá nutnosť nepomeriavať potreby našich psov podľa našich dobrých ekonomických pomerov, stravovacích návykov a celoročnej ponuky exkluzívnych potravín. Na rozdiel od minulosti sa našťastie dnes v civilizovanom svete významne zmenil pohľad na chov psov a pes sa z pozície „odpadkového koša“ dostal do pozície „člena rodiny“ a dostáva to najlepšie z nášho jedálneho lístku. Ale pozor! Štatistiky veterinárov z vyspelých európskych krajín sú neúprosné a hovoria o základnom probléme súčasnej výživy psov, ktorým sú civilizačné choroby spôsobené je nadbytok živín a ich nesprávne vzájomné pomery. Napokon, vo výžive ľudí je to podobné. Preto se nám teraz ukazuje cesta ako psov nakŕmiť zdravo. Práve naopak, v záujme ich dobrého zdravia a dlhovekosti máme psov kŕmiť striedmo a máme voliť krmivá zodpovedajúce ich konkrétnym aktuálnym potrebám s obsahom, čo najširšej palety kvalitných a ľahko stráviteľných živín.

Preto my u HAPPY DOG® úplne rešpektujeme tieto skutočnosti a svoje receptúry krmív optimalizujeme pre dnešný málo energeticky náročný spôsob života dnešných psov a presadzuje zdravú striedmu výživu psov. A preto tiež naše krmivá navyše dopĺňame o jedinečný prídavok HAPPY DOG® Natural Life Concept®. A preto hrdo tvrdíme, že Sme domovom zdravej výživy zvierat.

Připravujeme

Připravujeme

 

Podváha - Môj pes je príliš chudý. Čo mám robiť?

Príčiny podváhy psa môžu byť rôzne. Najčastejšie to sú špatné podmienky chovu (držania) psa, nedostatočné a nesprávne kŕmenie, dluhotrvajúci stres, orgánové poruchy a napokon aj individuálne predispozície psa.

Pri podváhe je zmysluplné zaradiť potravu s vysokým podielom energie. Ale krmivá s vysokým obsahom proteínov a tukov, ktoré sú určené pre psov vo vysokej záťaži, tu často moc nepomôžu. Vysoký obsah proteínov u mnohých predisponovaných zvierat funguje ako „ovos u koní“! Psi sú potom ešte nervóznejší a napriek bohatému krmivu nepriberajú na váhe. V takýchto prípadoch odporúčame podávať radšej väčšiu dávku energeticky menej bohatého krmiva s nižším obsahom proteínov a krmivo doplniť prídavkom tuku (napr. slnečnicový olej, bodliakový olej, atď.) a takto docieliť energeticky bohatšiu dennú dávku.

Podváha - Máme pre Vás niekoľko tipov
 • Ak bol pes chovaný v špatných podmienkach, alebo bol špatne živený, musíme zaradiť výživné krmivo len veľmi opatrne! Dennú dávku ľahko stráviteľného krmiva mu musíme rozdeliť do vícerých malých porcií v priebehu dňa.
 • Psovi zaradiť krmivo s vysokým podielom energie (cukrov a tukov) a s nízkym obsahom bielkovín! Podľa našich skúseností nadbytok proteínov zvyčajne vedie k väčšej aktivite (až hyperaktivite) psa.
 • Psa odčerviť preparátom proti všetkým druhom červov, úspešnosť kúry overiť za 3 - 4 týždne vyšetrením trusu.
 • Pri súbežnom výskyte aj iných problémov ako napr. zvracanie, hnačka, kožné zmeny, atď. musíme byť opatrní a musíme diagnosticky vylúčiť orgánové choroby, poprípade poruchu štítnej žľazy.
 • U hyperaktívnych a pudových zvierat obvykle pomôže iba kastrácia.
Podváha - Kŕmne odporúčanie v prípade predchádzajúcej nedostatočnej výživy
Problémy s váhou - Důležité upozornění!

Potrebnú dennú dávku krmiva musíme stanoviť nie podľa aktuálnej momentálne zníženej hmotnosti psa, ale podľa priemernej hmotnosti psa daného plemena! Teda podľa normálnej hmotnosti, ktorú by pes mal za normálnych okolností.
Príklad: Ak pes váži teraz iba 25 kg a mal by vážiť 30 kg, tak za základ pre výpočet dennej dávky musíme brať „normálnych” 30 kg. V prípade potreby zvýšeného prísunu energie môžeme kŕmnu dávku doplniť jedlým olejom (napr. slnečnicovým).

Nadváha - Zdá sa mi, že môj pes je moc tlstý. Čo mám robiť, aby schudol?

Nadváha jej dôsledky predstavujú v súčasnosti v našich končinách najčastejšiu formu prejavu nesprávnej výživy - ako u nás u ľudí, tak aj u našich domácich zvierat. Častý výskyt v priemyselne vyspelých krajinách pravdepodobne súvisí s tunajšími zväčša veľmi dobrými životnými podmienkami. Preto nadváhu a s ňou často súvisiace zdravotné problémy radíme k tzv. „civilizačným chorobám“ čiže „chorobám blahobytu“.
Nadváha vzniká, keď je potravou prijímané viac energie, než telo skutočne potrebuje. Táto prebytočná energia sa ukladá v tele formou telesného tuku. Rozlišujeme „nadváhu“, keď je telesná hmotnosť prekročená o 15% oproti normálnej váhe a „obezitu“ (Adipositas), keď je normálne váha prekročená o vyše než 30%.

Nadváha - 1. Posúdenie aktuálneho stavu hmotnosti.

Na optimálne posúdenie aktuálnej váhy zvieraťa slúži popri zvážení aj posúdenie množstva telesného tuku pohmatom na určitých "kostných bodoch" na tele (rebrá, chrbtica, lopatka, pánvové kosti).
Ideálne by sa tieto kostné body maly dať ľahko nahmatať a pás by mal byť zreteľne viditeľný. Ak je srsť hustá, je vhodné body prehmatať končekmi prstov "proti srsti" smerom ku koži.

Nadváha - 2. Redukcia hmotnosti.

Pre vyvážené znižovanie váhy je podstatné to, aby bol pes prevedený na diétnu potravu, ktorá síce vykazuje znížený obsah energie, ale napriek tomu psa zasýti a optimálne mu dodá všetky dôležité živiny.

Pre chudnutie sa spoľahlivo osvedčily špeciálne receptúry krmív s výrazne zníženým obsahom uhľohydrátov, zníženým obsahom proteínov a tukov a s výrazne zvýšeným obsahom vlákniny. Proteínové a tukové suroviny musia mať pri redukčnej diéte veľmi vysokú kvalitu - napr. krmivo Happy Dog Fit & Well Light 1 Low Carb. Denné dávky krmiva je treba odmeriavať podľa aktuálnej hmotnosti psa. Po dosiahnutí úbytku na váhe je potrebné dávku krmiva vždy novo prispôsobiť smerom nadol. Preto by sa mal pes pravidelne po 1 - 2 týždňoch znovu zvážiť. Okrem toho odporúčame ponúkať čo najmenej maškŕt, alebo čo nejmenej výživné maškrty a žuvačky. Pretože fyzická aktivita u mnohých psov dosahuje sotva viac než jednu hodinu denne, je pre znižovanie váhy vhodné ponúkať psovi doplnkové pohybové možnosti. U starých a chorých zvierat je samozrejmě treba druh aktivity prispôsobiť telesným možnostiam psa.
Nadváha - 3. Udržanie hmotnosti.

Keď dosiahneme vytýčený cieľ, pre udržanie váhy sa pes musí previesť na vhodné krmivo, ktoré je "ľahké", ale napriek tomu lahodné a sýtiace - napr. krmivo Happy Dog Fit & Well Light 2 Low Fat. Pre postupné prevedenie sa odporúča obdobie 2 - 4 týždňov, počas ktorých si pes môže zvyknúť na znížený obsah vlákniny (balastných látok). Vďaka zníženému obsahu tuku v receptúre, pri primeranej aktivite a pri rozumnom používaní maškŕt sa optimálne nastaví dosiahnutá váha. Pravidelná kontrola hmotnosti a kontrola dávok krmiva a maškŕt prispievajú k tomu, aby sa dosiahnutá váha udržala trvale konštantná.

Kastrácia - Na čo si dávať pozor pri kŕmení psa po kastrácii?

Kastrácia spôsobuje v organizme psa ďalekosiahle hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv na celkový metabolizmus. Preto je potrebné u zvierat po kastrácii zaradiť dôslednú výživu a pohyb. Predpokladá sa, že z dôvodu týchto zmien metabolizmu potrebuje kastrované zviera iba 75 až 80% pôvodného množstva krmiva a energie (kalórií), ktoré bolo potrebné pred kastráciou.
Preto je nesmierne dôležité upraviť psovi po kastrácii kŕmenie a hmotnosť psa pravidelne kontrolovať - v ideálnom prípade každých 14 dní alebo najneskôr jedenkrát za mesiac.
Ideálne krmivo po kastrácii obsahuje menej "energie" (menej kalórií), než krmivo, ktoré pes dostával predtým. Pre psov máme k dispozícii špeciálne Happy Dog receptúry, ako je Supreme Toscana, Light 2 Low Fat alebo Mini Light.
Pritom by ste mali dôsledne sledovať, aby pes nebol „silný v páse“. Ak je, je treba mu podávať menšie množstvo maškŕt a desiat, ktoré sú menej výživné. Psovi môžete „na desiatu“ ponúkať napr. aj mrkvu alebo kúsky jabĺk. Ak  by ste psovi chceli dopriať výdatné hryzenie, ako je napr. prasacie ucho, tak ideálne v ten deň vynechajte dávku granúl.

Ďaľší dobrý tip na prevenciu obezity je, motivovať psa k väčšiemu pohybu: už 15 minút dlhá prechádzka, alebo zaradenie aportovacích hier do prechádzky, môžu účinne stimulovať metabolizmus.

 

Od kedy je môj pes už senior a čím ho môžem kŕmit?

S pribúdajúcim vekom by sa malo dbať na obzvlášť šetrnú výživu. Pre psov od približne 10 rokov preto existujú špeciálne seniorské produkty: Happy Dog Supreme Senior, Senior Mini a NaturCroq Senior. Avšak niektorí psi sú aj napriek vysokému veku stále veľmi fit. U takýchto psov môžeme prechodne dlhú dobu podávať taktiež zmiešané "štandartné krmivo" so "seniorskou diétou". U starších, veľmi kľudných a k nadváhe náchylných psov môžeme so seniorským krmivom, ak je to treba, zmiešať aj Happy Dog Light 2 alebo Mini Light, aby sa zabránilo vzniku obezity. Mimochodom, pravidelné vyšetrenia u veterinára môžu taktiež včas odhaliť potiaže súvisiace vekom.

 

Ako vždy! Konečne už boly "hromádky“ presne také, aké majú byť a boli sme konečne šťastní! A je to zas riedke! Zase hnačka!

Plní závisti pri venčení počúvame svojich známych ako ich psi bez problémov znášajú svoju potravu…
Už by sme vlastne mohli od veterinára dostávať „množstevný rabat“ za to, ako často sme už k nemu museli prísť na ošetrenie kvôli jeho tráviacim problémom
A to sme už vyskúšali najmenej desať druhov krmív ...
Tak to predsa nemôže ísť ďalej! Čo pre to ešte môžeme urobiť? Koniec koncov stále nám to robí starosti a nie je nám to ľahostajné, keď by náš pes mal mať zase tieto problémy!
Ale snáď to nie je tak vážne ...!

Tráviace poruchyčasto sa vyskytujúci problém u psov. A k tomu značne nepríjemný. Nie zriedka sa nám „nehoda“ stane ešte v byte, keď sa nás pokúšal pes v noci zobudiť, ale my sme to hneď nezaregistrovali...
Ak sa chceme dopátrať príčiny častých tráviacich problémov nášho psa, musíme si najprv uvedomiť, že takúto poruchu trávenia môže spôsobovať spústa rôznych príčin.
Popri takzvaných „dietetických chýb“ môžu mať tráviace problémy na svedomí aj rôzne orgánové choroby, napr. ochorenie žalúdka, čriev, pečene alebo pankreasu. Častou príčinou sú potom aj bakteriálne alebo vírusové infekcie alebo črevní paraziti (napr. červy alebo prvoky). U psa sa takisto môže vyskytnúť pravá potravná alergia a veľmi vzácne aj otrava.
Prirodzene, pri toľkých možných príčinách nie je vôbec jednoduché nájsť tu pravú príčinu! Z týchto dôvodov psa ošetríme najprv bežnými a dostupnými univerzálnymi prostriedkami a spravidla sa, „normálna“ hnačka pozvoľna vytratí. Zložitejšia situácia nastáva, keď sa tieto tráviace problémy príliš často opakujú. Potom ovšem musíme znova a presne pátrať po ich príčinr.

Správne krmivo

Prvou dôležitou otázkou v takýchto prípadoch je krmivo. Tu si máte všimnúť niekoľko dôležitých okolností. Ak tráviaci systém vždy reaguje precitlivelo, a to je veľmi dôležité najmä u citlivých psov, tak by ste mali psovi ponúkať iba veľmi kvalitné a veľmi ľahko stráviteľné krmivo. Iba tie najlepšie suroviny a špeciálne výrobné postupy zaručujú, že výsledný produkt je ľahko stráviteľný a tráviace orgány psov sú šetrené najvyššou možnou mierou. K zvlášť vhodným produktom pre citlivých psov patria z produkcie HAPPY DOG®  veľmi ľahko stráviteľné kompletné suché krmivá z radu SUPREME SENSIBLE – napr. bezlepkové AFRICA, KARIBIK, CANADA, alebo hypoalergénne NEUSEELAND, IRLAND. Alebo SENSIBLE krmivá z radu SUPREME MINI Mini AFRICA, Mini NEUSEELAND, Mini IRLAND. Alebo aj suché krmivá z radu SUPREME Fit & Well - napr. MEDIUM Adult, MAXI Adult, SPORT Adult, alebo kompletné jemné vločky Flocken Vollkost. U mnohých hnačkových ochorení, najmä u zvierat v strednom veku, sa veľmi dobre osvedčuje nasadenie krmiva s nízkym obsahom proteínov a tukov a vyšším obsahom balastnej vlákniny, ako je SUPREME Fit & Well LIGHT 1 či LIGHT 2, alebo SUPREME Fit & Well SENIOR, alebo SUPREME SENSIBLE TOSCANA. Každopádne je potrebné dennú dávku krmiva ponúkať rozdelene na niekoľko menších dielčich porcií a pred skrmovaním granule namočiť v teplej vode (cca 50 °C) a nechať ich asi 15 - 20 minút nabobtnať. Týmto navlhčením sa tráviacim orgánom optimálne uľahčí. Krmivá typu müsli nie sú pre citlivých psov optimálne vhodné, pretože majú podstatne nižšiu stráviteľnosť a "ťažko" ležia v žalúdku.

Ak má Váš pes tráviace problémy aj pri veľmi dobře stráviteľných produktoch od kvalitatívne dobrého výrobcu, potom je potrebné preskúmať predovšetkým druh podávaného krmiva a jeho množstvo. Práve u šteniat a mladých psov a tiež u psov vo vysokej športovej a psychickej záťaži sa vyskytuje častá dietetická chyba, keď kŕmime príliš výživne a podávame príliš veľa krmiva. Údaje o kŕmnej dávke, uvádzané na obaloch, vyjadrujú len orientačné teoretické údaje. Aké množstvo krmiva či proteínov a tukov Váš pes skutočne potrebuje, závisí celkom od jeho individuálnych dispozícií, jeho temperamentu a od intenzity jeho látkovej výmeny a taktiež od jeho momentálneho životného štýlu a denného množstva telesnej (psychickej) aktivity. Nie zriedka problémy rýchlo prestanú už len tým, že pokusne zredukujeme množstvo krmiva alebo psovi ponúkneme o trochu menej energeticky bohaté krmivo, či len jednoducho výrazne omezíme maškrty a prídavky. Keď už nájdete taký druh krmiva, ktoré Váš pes veľmi dobre znáša, tak platí zásada, že od tohoto krmiva neodchádzajte, ak to nie je nevyhnutné! Ak by zmena krmiva bola nevyhnutná (napr. výrazná zmena potreby energie), tak by pes mal byť na nové krmivo prevedený len veľmi pozvoľne. Postupné zaraďovanie a výmena krmiva by mala trvať asi 7 - 10 dní.
U "maškŕt" opatrnosti nie je nikdy dosť!

Tu robíme najčastejšie "dietetické chyby"! Veľa majiteľov psov veľmi starostlivo dbá na dobrú kvalitu hlavného granulovaného krmiva, ale už nie na kvalitu rôznych maškŕt, dobrôt a odmien. Pritom celkom zabúdajú, že práve maškrty môžu byť pravou príčinou tráviacich problémov! Preto si dávajte pozor na to, či sú suroviny a prísady v psej maškrte výrobcom presne pomenované. Za súhrnným pojmom ako je „mäso a vedľajšie živočíšne produkty“ alebo „obilie a vedľajšie rastlinné produkty“ sa často skrývajú menej hodnotné a nekvalitné suroviny či prísady, ktoré sú u psov len ťažko stráviteľné a dokonca v prípade čiastočného rozkladu (narušenia) surovín, alebo ich napadnutia baktériami, plesňami či roztočmi, môžu byť aj zdraviu škodlivé. Taktiež prídavné umelé „farbivá“, „arómy“ a „ochucovadlá“ môžu byť plne zodpovedné za poruchy trávenia. Maškrty proste skúste na určitú dobu vynechať a pozorujte, či sa v tomto období vyskytnú tráviace problémy. Ak je všetko v poriadku, tak na skúšku podávajte iba jeden druh bezpečných maškŕt. Tak môžete rýchlo a jednoznačne zistiť, ktoré maškrty Váš pes znáša a ktoré nie.

A nebudú v tom náhodou červy?

Ďaľšou dôležitou otázkou je posledné odčervenie Vášho psa účinným antiparazitikom. Kedy bol vlastne naposledy odčervený? A ktorým prípravkom? Mnohé bežné preparáty sú vhodné iba na ošetrenie proti určitému druhu červov, takže aj napriek absolvovanému odčerveniu nemusí byť Váš pes úplne bez červov. Alebo bol tak masívne začervený, že len jedna liečebná kúra tu nepostačila. Alebo dlhodobo a nesprávne používaný prípravok už u červov z dôvodu ich rezistencie jednoducho neúčinkuje. U často sa vyskytujúcich hnačiek bude preto potrebné rutinné parazitologické vyšetrenie trusu. To dáva zverolekárovi možnosť odhaliť úpornú (ale pre majiteľa skrytú) inváziu červov, ale aj možnosť odhaliť, či v čreve nie sú prítomní zákerní jednobunkoví paraziti „prvoky“. Proti takýmto parazitom je treba nasadiť špeciálne prípravky. Dnes sú už antiparazitiká psami veľmi dobre znášané a poriadna odčervovacia liečba im nemôže nijako uškodiť.

Nastupuje trpezlivá detektívna práca...

Ak sú už vylúčené všetky známe „obvyklé“ príčiny, ale obtiaže trvajú ďalej alebo sa opakujú, potom musíte veľmi podrobne pátrať ďalej, kde je „jadro pudla“. Je tu celý rad vyšetrení, ktoré nám môžu pomôcť odhaliť tajné zákutia tráviaceho ústrojenstva a prísť na to, prečo nefunguje tak, ako má. Je tu ale mnoho rôznych orgánov (od tráviacich orgánov až po štítnu žľazu), ktoré môžu byť spoločne zodpovedné za problémy. Vyšetrovanie je však bohužiaľ dosť náročné a podľa toho, ako obtiažny prípad riešime, takisto nie vôbec lacné. Pre Vašu útechu ale treba povedať, že keď už poznáte príčinu, tak skoro vždy sa aj nájdu prostriedky a postupy, ako ochorenie ošetriť a tieto potiaže zmierniť či celkom vyliečiť! A na takmer všetky chronické orgánové choroby predsa existuje špeciálna diéta!

Pravé potravné alergie napokon nie sú u psov až tak častou príčinou porúch trávenia, ako sa všeobecne predpokladalo. Významnú úlohu tu hraje kvalita a zdravotná nezávadnosť použitých surovín. Ak sa na výrobu lacných krmív použijú menej kvalitné (a preto lacné) suroviny, potom tu nemôžeme hovoriť o precitlivelosti (alergii) na druh suroviny, ale skôr o precitlivelosti na jej nekvalitu (závadnosť). Koniec koncov predsa len z nejakého dôvodu boly vyradené z ľudskej konzumácie! Musíme tu však zdôrazniť, že ak pes naozaj alergicky reaguje formou tráviacej poruchy na jednu alebo viacero zložiek krmiva (napr. na mliečnu bielkovinu alebo na pšenicu), tak je nutné dôsledne dbať, aby popri hlavnej potrave neobsahovaly tieto zložky ani maškrty!
Nezúfajte! Je tu ešte nádej!

Na záver ešte niekoľko užitočných rád:

 1. Ak Vášmu psovi evidentne nie je dobre alebo sa popri opakovanej hnačke objaví aj zvracanie, tak je treba bezodkladne navštívťt zverolekára. Ináč môže veľmi rýchlo dojsť k veľkej strate tekutín (dehydratácii), k šoku a neskôr až ku smrti psa.
 2. Ak je pes čulý a bez nápadných obtiaží a tráviaca porucha sa nezhoršuje, tak návšteva zverolekára nie je bezpodmienečne nutná hneď. Psa nechajte aspoň jeden deň postiť, aby sa žalúdok a črevo mohly ukľudniť. Piť samozrejme môže. Následne mu ponúknite ľahko stráviteľnú diétu, ktorá neobsahuje žiadne zložky, ktoré by mohly dráždiť sliznice tráviaceho ústrojenstva.
 3. Ako diétna potrava sa hodí napr. nízkotučný tvaroh, zrejúci syr alebo chudá varená svalovina s varenou ryžou. Pritom by ste mali dbať na to, aby ste kŕmili iba malé množstvo bielkovín (odporúčanie: asi 1/3 zrejúci syr + 2/3 ryže). Takto črevo nebude hneď zase preťažené. Diétu ale musíte podávať v malých porciách viackrát denne, aby nedošlo k podráždeniu tráviacich orgáno veľkým objemom prijatého sústa.
 4. Až keď hnačka ustane a trus opäť vyzerá normálne, môžete psa opäť, ale opatrne, previesť na jeho „normálnu“ potravu. Takisto aj tu by mal byť tento prechod pozvoľný a mal by trvať asi 7 - 10 dní, tak ako pri akejkoľvek inej zmene krmiva!
 5. Aby ste zamedzili výrazným a častým „recidívam“, možno odporučiť v prvých týždňoch po zdolaní tráviacej poruchy častejšie podávanie dielčich malých porcií v priebehu celého dňa. Záleží ovšem na Vašich časových možnostiach.
 6. Ak sa po prevedení Vášho psa na obvyklú potravu opäť topíte v hnačkách a problémoch, tak je treba preskúmať druh krmiva! (viď odstavec „správne krmivo“).
Na záver

Ak sa u Vášho psa vyskytne hnačka v dobe, keď už ste vreco krmiva HAPPY DOG® skŕmili celé, alebo iba z polovice, tak je veľmi nepravdepodobné, že jeho tráviace obtiaže súvisia s týmto podávaným krmivom. Ak by to bolo týmto krmivom, verte, že problémy by nastaly hneď na začiatku jeho skrmovania. Z dôvodu prísnej kontroly akosti surovín a stálej výstupnej kontroly finálnych produktov a tiež veľmi častým kontrolám všetkých príslušných kontrolných úradov, je takmer vylúčené, že výrobca uvedie do obehu závadný tovar. Pri dôkladných študiách príčin tráviacich porúch vystupuje ako najčastejší dôvod väčšinou rýchla zmena krmiva, infekcie, paraziti, alebo nesprávna voľba krmiva, alebo len prosté predávkovanie krmiva a podávanie príliš veľkého množstva potravy a maškŕt.

 

 

Môj pes má kožné problémy. Čo proti tomu môžem podniknúť?

Kožné problémy bohužiaľ majú veľmi veľa, veľmi rôznych príčin. Napríklad príliš vysoké dávky bielkovín, nedostatok esenciálnych mastných kyselín (nevyvážená potrava, podvýživa, nedostatočný príjem potravy v dôsledku metabolickej poruchy), prídavné látky v krmive a v maškrtách (tzv. éčka), parazitárne nákazy, bakteriálne kožné infekcie, alergické problémy, orgánové ochorenia (obličky, pečeň, atď.), a mnoho ďaľších.

Preto tu paušálne platné odporúčanie, ktoré by riešilo celú problematiku, prakticky ani nie je možné. Zmena potravy môže byť veľmi prospešná, ak doterajšie kŕmenie optimálne nepokrylo skutočné potreby psa. Tu môže byť veľmi užitočná rada odborníka pri výbere vhodného druhu krmiva.

Ak sa problémy javia ako úporné a stupňujúce, nemali by ste predsa experimentovať, ale obrátiť sa na veterinárneho lekára špecializovaného na kožné choroby, aby presnejšie vymedzil príčinu problémov a bol schopný cielene pokračovať. V týchto prípadoch samotná zmena potravy obyčajne nestačí.

Má môj pes alergiu na obilie?

Príčinou nejasných a úporných kožných či zažívacích problémov môže byť samozrejme aj alergia na obilniny. Pri takomto podozrení sa odporúča zaradiť bezobilninové druhy krmív, ako je napr. Happy Dog Supreme Sensible AFRICA, alebo KARIBIK, alebo CANADA.
Upozornenie: bezpodmienečne dbajte na to, abys te v takomto prípade, nepodávali ani žiadnu inú potravu či maškrty, ktoré by obsahovaly obilie!

Môžem sa správnym kŕmením vyhnúť alergii?

Nie, bohužiaľ nie. Alergie vznikajú spontánne - takže nie je možné predpovedať, či, kedy a proti čomu alergia vznikne. Pri alergii telo „precitlivelo“ reaguje na inak neškodné látky - najčastejšie na sliny bĺch a na prach v domácnosti. Dokonca telo môže byť alergické aj na niektoré zložky potravín. Ale to je oveľa menej pravdepodobné, než sa doteraz často predpokladalo. Len jeden z desiatich alergikov má ozajstnú pravú potravnú alergiu. Každopádne, telo musí prísť do kontaktu s alergénom, aby sa precitlivelá reakcia spustila. Najčastejšie vzniká potravná alergia na kŕmne suroviny, ktoré sú bežne skrmované. Medzi najčastejšie potravné alergény patrí hovädzie mäso, kuracie mäso, vajcia, bravčové mäso, jahňacie mäso, pšenica, sója, kukurica a ryža. Podľa štúdií majú zvýšené riziko potravnej alergie tieto plemená: West Highland White teriér, boxer, zlatý retriever a labradorský retriever. Potravná alergia môže existovať vo forme závažného ochorenia kože (veľmi často doprevádzané svrbením), alebo vo forme poruchy trávenia (zvracanie, chronická hnačka, nadúvanie, atď.). Vo vzácnych prípadoch sa alergia prejavuje kombináciou ochorenia kože a tráviacich porúch.

U potravných alergií je vhodné zaradiť špeciálne druhy krmív Happy Dog Supreme Sensible. Napr. krmivo AFRICA s pštrosom a zemiakmi, alebo KARIBIK s oceánskou rybou a zemiakmi.

 

 

Alergický pes

Ten, kto má alergického psa, ten by mohol veľa rozprávať o tom, s akými ťažkými problémami sa on a jeho pes musia popasovať.... O výdajoch nehovoriac ...

Niekedy to sú výrazné kožné problémy ako je svrbivosť, ekzém, povrchové kožné zmeny, vypĺznuté miesta, inokedy zase úporný zápal zvukovodu (otitída), opakované hnačky alebo nevyliečiteľný chronický zápal priedušiek (bronchitída). Klinický prejav alergie môže byť veľmi rozmanitý. A toto všetko teprve robí z tohoto problému ten skutočný problém!

Pre nás ľudí sú tu preto špecialisti - alergológovia, odborní lekári na alergológiu a dermatológiu (kožní lekári). Pre veterinára, ktorý častokrát musí byť všeobecný špecialista, predstavuje alergia významný problém a jej diagnostika sa stáva celkom ťažkou úlohou!

Do toho ešte vstupuje skutočnosť, že tu zrejme existuje nekonečné množstvo tzv. diferenciálnych diagnóz. To znamená, že veľmi mnoho rozličných príčin môže vyvolať ten istý klinický obraz. Tak napr. svrbenie môže byť zapríčinené jednak nedostatkom esenciálnych mastných kyselín v potrave, ale tak isto aj napadnutím parazitmi, ale taktiež infekciou kože alebo poruchou imunitného systému. Alebo aj orgánovými chorobami a ešte množstvom ďaľších príčin. Tieto iné príčiny musia byť hneď na začiatku vylúčené. Na to sú často potrebné postupné viaceré vyšetrenia u zverolekára. Tieto špeciálne postupy sú rôzne prípad od prípadu. Nie každý nasadený liek pritom hneď prinesie požadovaný úspech. Diagnostika, tj. vyhľadávanie príčin a ošetrenie alergického pacienta je často zdĺhavá a strastiplná cesta. Ako pre majiteľa, tak aj pre ošetrujúceho zverolekára. V každom prípade je ale táto cesta jedine správna, aj keď sa stále javí namáhavou a úspech necháva na seba často veľmi dlho čakať.

"Znalec" vs. Odborník

Bohužiaľ,u alergií častokrát až príliš veľkú rolu hrajú „zaručene“ dobré rady pochybných "znalcov" a postihnutý majiteľ častokrát rád uverí, že riešenie je buď len v zmene krmiva, alebo v inom „tajnom tipe“.

Pretože alergie u našich domácich zvierat sú v poslednej dobe veľmi časté, napokon takisto ako aj u ľudí, môže byť diagnostika a terapia je v úporných prípadoch skutočne zdĺhavá a taktiež dosť drahá. Je preto pravdepodobné, že mnohí majitelia psov sú na tieto faktory veľmi citliví. Každopádne v niektorom prípade môže takýto „pohodlný“ zaručený tip zrazu dobre pomôcť. Avšak vo zvlášť závažných prípadoch tento veľmi často neúspešný „zázračný prípravok“ stojí majiteľa psa taktiež veľa peňazí a času a obtiaže psa nevyrieši, ale naopak zbytočne ich predĺži.

Preto je veľmi dôležité poznať niekoľko zásadných vecí o „alergii“. Alergia (atopia) je precitlivelá reakcia tela na určitú látku (alergén). K najčastejším pôvodcom alergie patrí nasledujúce skupiny alergénov:

Skupina A (atopický ekzém = neurodermatitída = lišaj)
• bytový prach a prachoví roztoči
• roztoči v krmive
• pele (trávy, stromy, byliny)
• plesne atď.

Skupina B
• sliny blechy (poštípanie blechou)

Skupina C
• zložky krmív - suroviny (hovädzie mäso, kuracie mäso, rybie mäso, mliečne výrobky, pšenica, kukurica, sója, atď.)
• prísady krmív - umelé aditíva (tzv. éčka). Napr. konzervačné látky, farbivá, aromatické látky, ochucovadlá.

Okrem toho tu vstupujú do hry ešte ďaľšie nespočetné látky, ktoré vedú k alergickým problémom len veľmi zriedka, a preto sú len veľmi ťažko identifikované.
Včasné odhalenie alergie

Aby mohla alergia vzniknúť, musí byť telo s alergénom v kontakte po určitú dobu. Z týchto dôvodov nastupuje alergia u psov obvykle vo veku jedného až dvoch rokov.

Už najmenší kontakt so substanciou, ktorá alergiu spôsobuje, môže spôsobiť obrovské obtiaže. Tak napríklad stačí štípnutie jedinej blchy (u alergie na blšie sliny), alebo tak isto len drobček žemle (u alergie na pšenicu), aby sa Váš štvornohý miláčik opäť premenil na svrbivú kôpku nešťastia!

Aby sa mohla určiť alergia resp. jej príčina, vyžaduje to od nás, majiteľov postihnutého jedinca, absolútnu dôslednosť! Bezpodmienečne sa musíme čo najpresnejšie, až do každej podrobnosti, riadiť pokynmi vyšetrujúceho veterinára! Jediná možnosť ako stanoviť alergiu na určitú zložku krmiva je v takzvanej "vylučovacej diéte". Cieľom tejto diéty je ponúkať psovi postupne rôzne krmivá, až sa príjde na to krmivo, na ktoré už jeho telo nereaguje alergickou reakciou.

Pre tieto účely sa podáva napr. kombinácia varených ošúpaných zemiakov a pečeného konského mäsa. Toto krmivo musíme podávať dôsledne bez akejkoľvek výnimky po dobu najmenej 6 - 12 týždňov. Tak dlho totiž môže trvať to, až symptómy predchádzajúcej alergie odznejú. Psomm, ktorí majú sklony pri venčení voľne zbierať potravu zo zeme, je nutné po dobu vychádzok nasadiť vhodný náhubok, aby sme docielili, že naozaj nebudú prijímať absolútne nič iného, než svoju diétu. Zdá sa nám to omnoho ťažšie, než to v skutočnosti je. Väčšina psov si na to veľmi rýchlo zvykne!

Ďaľší problém väčšinou predstavuje otázka „zámeny maškŕt“. K tomu Vám dávame malý tip: konské mäso môžete nakrájať na veľmi malé kúsky a po dobu asi 60 minút ich piecť v rúre pri teplote 250 °C. Získate tak veľmi dobré hypoalergénne maškrty.

"Provokačná diéta"

Ak u psa zaniknú po 6 - 12 týždňoch príznaky alergie, začneme s tzv. „provokačnou diétou“.
Aby sme tak definitívne zistili pôvodcu alergie, buďto nahradíme zemiaky nejakým druhom obilia (pšenica, kukurica, ovos, atď.), alebo zameníme druh mäsa. Namiesto konského mäsa použijeme napr. hovädzie, jahňacie alebo hydinové. Pritom však smieme zmeniť vždy len jednu zložku potravy, inak jednoznačne neurčíme pôvodcu alergie, keď sa príznaky svrbenia znovu objavia.

Ak sa se potiaže psa počas „vylučovacej diéty“ výrazne neupravia po uplynutí 12 týždňov, tak s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou alergie nie je krmivo a príčina sa musí hľadať v inej oblasti.

Pre tieto účely sa hodia napríklad kožné alergologické testy. V priaznivom prípade se dá, pri optimálnej spolupráci medzi zverolekárom a majiteľom a po podrobnej diagnostike, určiť konkrétny alergén (tj. látka, ktorá alergiu spôsobuje), napr. sliny bĺch pri alergii na blšie štípnutie. Ďaľším kontaktom s týmto alergénom sa potom nabudúce možno vyhnúť tak, že psa dôsledne ošetríte vhodným prostriedkom proti blchám. Pozor! Nie každý prípravok proti blchám je pre „blšieho alergika“ vhodný! Pred kúpou sa radšej poraďte so zverolekárom!

U alergií, ktorých príčinu nemôžeme spoľahlivo zistiť, alebo u tých, u ktorých sa kontaktu s alergénom nemôže úplne zabrániť (napr. trávne alebo peľové a prachové alergie), sme nútení psom podávať v rámci súboru opatrení tiež vhodné lieky na zmiernenie následkov alergie. Jedna možnosť spočíva v tom, že sa pokúsime psa hyposenzibilizovať proti alergénom na ktoré reaguje, tj. urobiť ho necitlivým. K tomuto účelu sa psovi vstrekujú veľmi malé množstvá alergénu v postupne stúpajúcich koncentráciách, a telo si tak na ne môže tak hovoriac zvyknúť. Či je tento postup duchaplný, to závisí prípad od prípadu. V mnohých prípadoch, u takzvaných sezónnych alergických problémov postačí iba to, že psa budeme po určitú dobu držať na liekoch (napr. v lete v dobe kvitnutia tráv). U ostatných alergií musí byť pacient na liekoch trvalo. Preto dnes rastie význam používania tzv. antihistaminík. Tieto lieky potlačujú účinok vlastného histamínu, ktorý pri alergii produkuje telo psa a ktorý inicializuje vznik alergických ťažkostí. Na rozdiel od kortizónu nemajú antihistaminiká žiadny silný vedľajší účinok. Takže s dostatočnou trpezlivosťou je možné aj vo väčšine ťažkých prípadov alergií nájsť vhodné prostriedky a metódy, ktoré umožňujú aj psom s úpornými obtiažami docieliť celkom kvalitný život!

Máme pre Vás pár užitočných rád
 • V záujme zvieraťa optimálne spolupracujte s ošetrujúcim veterinárom!
 • Všetky jeho pokyny poslúchnite na 100%! Každá Vaša nedôslednosť Vás a Vášho štvornohého priateľa hodí znova o niekoľko týždňov naspäť!
 • Nikdy to nevzdávajte príliš skoro! V ťažkých prípadoch môže do dosiahnutia úspešného výsledku uplynúť až niekoľko týždňov, ba aj mesiacov!
 • Ani v chronických a frustrujúcich prípadoch sa nedajte naviesť k použitiu „zázračných prípravkov“! Možno tak zmaríte všetky až do tej doby dosiahnuté drobné úspechy. V každom prípade sa najprv poraďte s Vašim zverolekárom!
 • Majte pri tom na pamäti, že Váš zverolekár v prípade úpornej alergie nemôže vyčarovať žiadny rýchly úspech! Diagnostika aj liečba alergických ochorení je veľmi komplikovaná!
Cielené nasadenie HAPPY DOG® produktov pri diagnostike / liečbe potravnej alergie:

 

 

Ktoré krmivo je pre moje šteňa najvhodnejšie?

Potreby šteňaťa či mladého psa počas rastu závisia do značnej miery od toho, ako veľký alebo ťažký bude pes v dospelosti.

V prvých mesiacoch života je intenzita rastu najväčšia, je jedno či ide o veľké alebo malé plemeno. Preto je v prvých mesiacoch života veľmi dôležitá perfektne vyvážená potrava s dostatočne vysokým obsahom bielkovín a energie.

U malých plemien (do 10 kg) sa, vzhľadom k veľmi intenzívnemu metabolizmu, menia ich potreby po výmene zubov len nepatrne. Preto sa im šteňacia potrava podáva až do ve veku cca 9 - 12 mesiacov, kedy už dosiahnu telesnú dospelosť. Vhodné je napr. krmivo Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior.

Inak je tomu však u stredných a veľkých plemien. Pre vytvorenie zdravej a silnej kostry, pevných svalov, väzov, šliach a kĺbov a taktiež zdravej a lesklej srsti aj tieto plemená vyžadují spočiatku dostatok bielkovín. Po ukončení výmeny zubov (asi koncom 5 až 6 mesiaca) sa ale začína potreba proteínov pomaly a významne znižovať. Nadmerný prísun bielkovín a energie po tomto medznom období môže vyvolať anabolický efekt a tak môže spôsobiť závažné poruchy rastu. Tu odporúčame kŕmiť v 2 fázach: najprv na bielkoviny bohatou šteňacou potravou jako je Happy Dog Supreme Medium Baby či Happy Dog Supreme Maxi Baby a po výmene zubov pomaly prejsť na menej výživnú potravu pre mladých psov jako je Happy Dog Supreme Medium Junior či Happy Dog Supreme Maxi Junior. Táto 2-fázová výživa poskytuje najlepší spôsob, ako optimálne uspokojiť skutočné potreby rastúcich mladých psov väčších plemien. Takže takéto zdržanlivé kŕmenie umožňuje výrazne zlepšiť bezpečnosť odchovu veľkých plemien.

Koľko krmiva má šteňa dostať a ako často?

Už asi od 4. týždňa života by si každé šteňa rado dalo niečo "na zub". To je ten správny čas, kedy sa má šteňaťu začať k materskému mlieku ponúkať aj ďaľšie krmivo a pitná voda.

Prevedenie šteňaťa na pevné krmivo má byť pozvoľné: 4 - 6 x denne sa mu ponúkne malá dávka šteňacej kaše, pripravenej z kompletných vločiek Flocken Vollkost. Alebo sa môže začať s malými dávkami namočených špeciálnych granúl pre šteňatá. Vždy však podľa veľkosti plemena. Zo sortimentu krmív Happy Dog je to Mini Baby & Junior u malých plemien, Medium Baby u stredných a Maxi Baby u veľkých plemien. Od 8 týždňa dostáva šteňa potravu len 3 – 4 x denne a polročné šteňatá už len 2 x denne.

Optimálna dávka krmiva závisí od veku, aktuálnej telesnej hmotnosti, telesnej aktivity a individuálnych predispozícií metabolizmu šteňaťa. Kŕmne dávkovanie, uvedené na obale, slúži ako veľmi dobré vodítko. Avšak individuálne potrebná dávka krmiva sa môže mierne líšiť. Výraznému prekročeniu odporúčanej dennej dávky krmiva nad alebo pod uvedené hodnoty je treba sa vyhnúť, aby sa zabránilo nadmernému alebo nedostatočnému prísunu živín! Ak si nie ste istí koľko dávať, je najlepšie včas sa poradiť s odborníkom.
Kedy mám šteňa previesť na krmivo pre dospelých?

Malé plemená prevádzame na „dospelé krmivo“ už vo veku 9. – 12. mesiacov – napr. na krmivo Mini Adult. Stredné a veľké plemená majú až do výmeny zubov tiež vysokú potrebu proteínov (1. fáza výživy). Preto aj oni musia spočiatku dostávať bohaté šteňacie krmivo. Teprv od 6. mesiaca sa u nich potreba proteínov významne znižuje a preto sa pomaly prevádzajú na špeciálnu potravu pre mladých psov (2. fáza výživy). Ich telesný vývoj je ukončený približně v 15. až v 18. mesiaci života. Potom ich pozvoľna prevádzame na krmivo pre dospelých psov – napr. Medium Adult či Maxi Adult. V prípade potreby (napr. u bacuľkov) prevedieme psa na dospelé krmivo o niečo skôr.

Ako môžem najlepšie predchádzať poruchám rastu spôsobených nesprávnou výživou?

Výživou podmienené poruchy rastu môžu byť na jednej strane spôsobené príliš výživnou a energeticky príliš bohatou potravou. Na druhej strane to môže byť predčasný prechod na potravu pre dospelých, taktiež veľké množstvo maškŕt, kŕmenie iba čistým mäsom, alebo čiste vegetariánskou potravou, alebo zbytočné podávanie kĺbových preparátov, atď.


To znamená, že by sme sa skôr mali sústrediť na radšej striedme kŕmenie (podľa zásady: „len tak veľa, koľko je potřebné a tak málo, ako je to len možné“) a na zodpovedajúce receptúry krmív s radšej nižším obsahom energie, ktoré zodpovedajú skutočným potrebám mladých psov. Vyhnite sa prídavkom potravných doplnkov pre kosti a kĺby. Pri používaní odmien a žuvačiek sa musí denná dávka krmiva zodpovedajúcim spôsobom znížiť.

Okrem toho je dôležité ...

...šteňatá a mladí psi majú rozdielne potreby živín! Šteňatá veľkých plemien potrebujú v prvých mesiacoch života až do ukončeného 5. mesiaca dostatečne vysoký prísun bielkovín. Toto je hlavná fáza rastu, počas ktorej sa v krátkej dobe musí vytvoriť veľký objem svalov, väzov, šliach a kĺbov a rovnako aj veľa kože a srsti. Všetky tieto súčasti tela sú tvorené väčšinou z proteínov. To vysvetľuje, prečo sa nesmie v prvých mesiacoch života kŕmiť potravou so zníženým obsahom bielkovín. Teprve po ukončenom 5. mesiaci života sa pomaly znižuje vysoká potreba bielkovín a pozvoľna sa krok za krokom blíži „dospelým potrebám“. Toto je dobre vidieť na rastovej krivke.

Najlepším opatrením na prevenciu výživou podmienených vývojových porúch u plemien s citlivým rastem je teda absencia (nepoužívanie) nepotrebných doplnkových krmív a prísne dôsledné kŕmenie optimálne vyváženým kompletným krmivom. Ako správna potrava pre odchov by sa malo používať iba špeciálne krmivo, ktoré je prispôsobené špecifickým potrebám živín vo fáze šteňaťa – napr. Happy Dog Supreme Medium Baby, či Happy Dog Supreme Maxi Baby. Po ukončenom 5. mesiaci sa potom pomaly prechádza na krmivo pre mladých psov so zníženým obsahom energie – napr. Happy Dog Supreme Medium Junior či Happy Dog Supreme Maxi Junior.

 

Ako môžem podporiť zdravie zubov u svojho psa?

Najúčinnejším opatrením u psa je, rovnako ako u človeka, pravidelné čistenie zubov. Taktiež suché krmivo je pre zubnú starostlivosť a posilňovanie chrupu veľmi užitočné. Napriek tomu sa u predisponovaných zvierat nedá úplne zabrániť tvorbe zubného kameňa. Ale jeho tvorba sa minimálne môže aspoň spomaliť. Ďaľším dôležitým faktom je to, že chrúmanie veľkých suchých granúl pomáha posilňovat pevnosť závesného aparátu zubov a pomáha tak pri prevencii uvolňovania zubov. Významnú úlohu hrajú aj vhodné maškrty vo forme keksov (sušienok) s tvrdou štruktúrou, ktoré psi radi hryzú a pritom si otierajú zubné plaky. Happy Dog má pre Vás množstvo takýchto zdravých maškŕt. Napr. maškrty Supreme Snack či Natur Snack.
 

Vyhľadávanie